Fosiller

Dağların tepesinde, falezlerin yüzeyinde, derin vadilerin tabanında, sahillerde ya da avlu duvarlarında... Fosiller aslında her yerde!
Doğada, kaya tabakalarının içinde bazen bal peteği görünümünde, bazen spiral şekilde kıvrılmış, yıldıza, çiçeğe ya da günümüz deniz kabuklarına benzeyen bir takım kalıntılar görürüz. Bunlar birer fosildir.
Fosiller çok uzun zaman önce dünyada yaşamış olan hayvan ve bitkilerin günümüze ulaşmış kalıntılarıdır. Fosillerin pek çoğu hayvan ve bitkilerin kabuk, iskelet ve odunsu yerleri gibi sert bölümlerinin kalıntılarıdır. Yumuşak bölümler genellikle çürür ya da başka canlılar tarafından yenir. Bu yüzden geriye kalan parçaları tortulların altına gömülür. Tortullar da bu parçaları sıkıştırıp sertleştirir. Bu sırada su, kalıntıların üzerinden geçtikçe boşluk ve delikleri minerallerle doldurarak kayacın içinde fosilleşmelerini sağlar.
Fosiller sadece kumtaşı, kiltaşı, kireçtaşı gibi tortul kayalarda bulunabilir. Yüksek basınç ve sıcaklığın ürünü olmaları nedeniyle magmatik ve başkalaşım kayalarda fosil bulunmaz.
Fosilleri aramanın en önemli parçası nereye bakacağınızı bilmektir. Kireçtaşından oluşan kaya ve kayalıklar bakabileceğiniz en iyi yerlerdir. Ben aşağıdaki fosilleri yaşadığım sitedeki istinat duvarlarında fotoğrafladım. İyi seyirler...