Kelebek Gözlemciliği


Son yıllarda Türkiye’nin her tarafında hızla artan kelebek gözlemi etkinliklerine siz de katılabilirsiniz. Parklarda, bahçelerde, piknik yerlerinde rahatlıkla görebileceğiniz kelebekleri gözlemek için ihtiyaç duyacağınız tek şey gözlerinizdir.

Kelebek gözlemciliği, bir orman veya doğa yürüyüşünde profesyonel ve amatör kişiler tarafından kelebeklerin güzel renklerinin fotoğraflanması olarak tanımlanmaktadır ve kelebekleri yaşam alanlarında izleme ve tanımlama faaliyetlerini kapsamaktadır.

Kelebekler pek çok hayvan ile kıyaslandığında gözlemlenmesi ve fotoğraflanması daha kolay, diğerlerine göre daha güzel, renkli ve çekici böceklerdir. Kelebekler, kanatlarındaki pulların renk yelpazesinin çok geniş olması ve doğanın birçok rengini barındırması nedeniyle her zaman dikkat çeken canlılar olmuşlardır. Önemli bir polen taşıyıcısı olan kelebekler, o bölgedeki ekosistemin sağlıklı işlediğinin de bir işareti. Ancak günümüzde kentleşme, madencilik, tarım kimyasalları ve iklim değişikliği gibi etkenler onların yaşam alanını ciddi oranda daraltıyor.

Doğayı gözlemlemek sizin dışınızda bir yaşamın da var olduğunu görmenizi sağlıyor.

Eğer merak ve isteğiniz varsa başlangıç için ilk önce, kelebeklerin renkli dünyasına dair okumalar yapmanız gerekiyor. Öncelikle kelebeklerin özelliklerini, ekosistemdeki rolünü, nasıl sınıflandırılıp isimlendirildiklerini, bölgenizde hangi türlerin bulunabileceğini bilmelisiniz. Bunun en kestirme yolu ise kelebek gözlem gruplarına katılmaktan geçiyor. Başta TRAKEL olmak üzere AdaMerOs ve Kelebek-Türk gibi oluşumlar, ilk adımı atmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Kelebek gözlemciliğine başlamak isterseniz bu platformlardan bilgi edinebilir ve fotoğraf paylaşabilirsiniz.

Kelebekler, son yıllarda pek çok insanın dikkatini daha fazla çekiyor. Kelebek gözlemciliği pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda günden güne artan, yaygınlaşan bir hobi haline gelmiştir. Ülkemizin tür çeşitliliği açısından son derece zengin oluşu, güzel kanatlı bu canlıların şehir içlerinde, parklarda ve bahçelerde bile görülebilmesi etkenler arasında yer alıyor.

Türkiye’nin büyük bir kısmında kelebek gözlemek için en ideal zaman Nisan-Ekim aylarıdır. Kelebek gözlemciliği tüm doğayla tanışmak ve yakınlaşmanın en güzel yollarından biridir. Bir kelebek gözlemcisi olarak bir kelebeğin uçuşuna, kur yapmasına, yumurtadan tırtıla kadar olan tüm evrelerine tanık olup, tüm bunları basit bir dijital fotoğraf makinesi ile belgeleyebilir ve hemen evinizin arkasındaki çimenlikte, parkta ya da bahçede, National Geographic tadında bir belgesel deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kelebekler çoğunlukla insan elinin değmediği doğal ortamlarda yaşar. Kelebek gözlemcileri sıklıkla dağlık, ormanlık ve akarsu yatağı barındıran vadiler gibi, kentsel yaşamdan uzak bölgeleri tercih eder. Ancak bazı türler adeta kentsel yaşama uyum sağlamış gibi, parklar, bahçeler ve mahalle aralarında kalmış minik çayırlık ve çalılıklarda yaşayabilmektedir.

Amatör kelebek gözlemcilerinin gerçekleştirdiği gözlem ve kayıtlar, bilimsel çalışmalarla elde edilen verilere de önemli katkı sağlıyor.
https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/gurkan-akgunes/kelebekler-zamani-6478121
http://www.radikal.com.tr/hayat/simdi-kelebek-gozleme-zamani-1043775/
Bilim ve Teknik, TÜBİTAK Yayınları, Mayıs 2011, Sayı: 734