Güneyli Fisto

Yorucu bir takip sonucu elde ettiğim Güneyli fisto kareleri.
İyi seyirler...

Fotokertik Artık Sadece Kuş Ağırlıklı Değil!

Fotokertik, kurulduğundan şu ana dek, içerik olarak kuş fotoğrafları ve kuşlar hakkındaki bilgilerin ağırlıklı olduğu bir siteydi. Şimdi ise siteye eklediğim memeli, kelebek, güve, sürüngen ve amfibi fotoğraflarının sayısı hatırı sayılır bir miktarda artmış durumda!
Bu sebeple sitenin yapısında da birtakım değişiklikler yapmak istedim. Anasayfadaki Galeri bölümüne memeli, kelebek ve sürüngen-amfibiler için ayrı sayfalar eklendi. Bu sayfalar içerisindeki fotoğraflar kendi içlerinde taksonomik gruplara göre sınıflandırıldı. Kuş fotoğrafları, Doğa Fotoğrafları bölümünde diğer kategorilerin yanında yerini aldı. Aynı zamanda, anasayfadaki güncel fotoğrafların olduğu bölümdeki fotoğraf sayısı arttırıldı ve buraya da memeliler, kelebekler ve sürüngen-amfibiler için bölümler açıldı. Bu bölümlere girdiğinizde, girdiğiniz bölümle alakalı fotoğrafların hepsini kendi içlerinde herhangi bir sınıflandırma olmadan görebilirsiniz.
Sitedeki son güncellemeler bunlar. Umarım sitenin yeni halini beğenir ve kullanımını pratik bulursunuz.

Ağaç kurbağası

Avrupa ağaç kurbağaları küçük kurbağalardır; erkeklerin uzunluğu 32-43mm, dişilerin uzunluğu ise 40-50mm arasındadır. Uzun bacaklı, ince bir yapıya sahiptirler. Sırt derileri pürüzsüz, ventral derileri ise taneciklidir. Sırt derileri sıcaklığa, neme veya ruh hallerine bağlı olarak yeşil, gri veya ten rengi olabilir. Ventral derileri beyazımsı renktedir ve sırt ve karın derisi gözlerden kasıklara kadar koyu kahverengi bir yanal şeritle ayrılır. Dişilerin beyaz boğazları varken, erkeklerin büyük (kıvrımlı) ses keseleri olan altın kahverengi boğazları vardır. Ağaç kurbağasının başı yuvarlaktır, göz bebeği yatay bir elips şeklindedir ve kulak açıkça görülebilir. Alt türlere, sıcaklığa, neme ve 'ruh haline' bağlı olarak, ten rengi parlak yeşilden zeytin yeşili, gri, kahverengi ve sarıya değişir. Ağaçlara ve çitlere tırmanmak için kullandığı ayak parmaklarındaki diskler, ağaç kurbağasının karakteristik bir özelliğidir. Diğer kurbağalar gibi arka ayakları ön ayaklardan çok daha büyük ve güçlüdür, bu da ağaç kurbağalarının hızla zıplamasını sağlar.
Avrupa ağaç kurbağaları, örümcekler, sinekler, böcekler, kelebekler ve tırtıllar gibi çeşitli küçük eklembacaklıları yerler. Uzun sıçramalar yapma yetenekleri, diyetlerinin çoğunu oluşturan hızlı uçan böcekleri yakalamalarına olanak tanır.
Avrupa ağaç kurbağaları bataklıklarda, nemli çayırlarda, sazlıklarda, parklarda, bahçelerde, üzüm bağlarında; meyve bahçeleri, akarsu kıyıları, göl kıyısı ve nemli veya kuru ormanlarda bulunabilir. Karanlık veya sık ormanlardan kaçınma eğilimindedirler. Kuraklık dönemlerini tolere edebilirler; bu nedenle bazen kuru habitatlarda da bulunurlar. Duvarlarda, mahzenlerde, kayaların altında, bitki kümelerinin altında kış uykusuna yatarlar veya yaprak yığınlarına ya da gübre yığınlarına gömülürler.
Eski zamanlarda ağaç kurbağaları, yaklaşan yağmura vıraklayarak tepki verdikleri için barometre olarak kullanılmıştır.